Rubriky: Blog | Klasická fotografie | Cestopisy | Gimp | Modeling


Zenza Bronica S2

24. ledna 2019 12:07 | Rubrika: Blog
Kategorie: ,

Nikdy jsem nebyl sběratel fotografické techniky a více než jeden nový foťák za rok (přičemž nějaký starší vždy putoval do světa) jsem nikdy nepořizoval. Před rokem jsem vybíral středoformát 6x7 s šachtou na přírodu a statické věci ... nakonec jsem vybral Bronicu GS-1 se dvěma objektivy (Zenzanon PG 65 a 100 mm). V průběhu roku pak dokoupil ještě jeden teleobjektiv Zenzanon PG 250/5.6 a jsem s touhle sestavou maximálně spokojený.

Bohužel jsem různě při brouzdání internetem a pak na Ebay narazil na středoformátovou kameru Zenza Bronica S2 a byla to láska na první pohled :o) Ačkoli nutně další fotoaparát rozhodně nepotřebuji, přesto jsem sám sebe niterně přesvědčil, že něco kvalitnějšího na formát 6x6 by nebylo na škodu. Ale hlavně je to asi ten nejhezčí středoformát, který jsem kdy viděl!

Neodradily mě ani zkušenosti uživatelů, kteří popisují tuto kameru jako ne příliš spolehlivou a poměrně běžnou vadou je vlivem zubu času poškozená těšnící pěna uvnitř přístroje, způsobující nepřesné ostření na matnici. 

bronica s2

bronica s2

bronica s2

... a tak jsem po Novém roce koupil na Ebayi z Japonska za příznivou cenu starší Bronicu S2 včetně pouzdra se základním objektivem Nikkor-P 75/2.8. Je to nádherný kousek poctivého kovu, čemuž odpovídá i váha přístroje. S osazeným helicoidem a základním objektivem se dostáváme ke 2 kg váhy. Asi jednou z největších výhod, alespoň z mého pohledu je, že se jedná o plně mechanický přístroj bez nutnosti baterií. Další poměrně zajímavá vlastnost je zvuk závěrky a zrcátka při expozici ... mám pocit, že když v Plzni zmáčknou spoušť, tak v Praze na Staroměstském náměstí to vyplaší holuby :-) Rozdně tím na sebe strhnete pozornost, ať už budete fotit kdekoli.

Stručná specifikace:

  • formát 6x6 cm (svitek formátu 120/220) s výměnnými zády
  • ostření zajišťuje výměnný helicoid a kontrola pomocí matnice a výklopné lupy v šachtě
  • zrcátko se při expozici sklopí dolů a tento způsob spolu s helidoidem umožňuje typické zapuštění objektivů hlouběji do těla přístroje
  • závěrka je plátěná v vertikálním posunem a exp. časy 1s - 1/1000s + B a X (1/40s)
  • na těle tlačítko pro kontrolu hlouby ostrosti a přepínač mezi 12 a 24 snímky dle typu svitku

Fotografie pořízené touhle kamerou jsou k dispozici ve fotogalerii v kategorii Bronica S2.

Manuál ke stažení: https://www.butkus.org/chinon/bronica/bronica_s2/bronica_s2.htm

A tímhle už opravdu zase na nějaký čas s doplňováním fototechniky končím! ;o)

P.S. Bohužel ani mně se nevyhnuly problémy s "rozjetým" ostřením, takže Bronica putovala do servisu k p.Kociánovi, který ji celou vyčistil a provedl nové justování a seřízení ostření. Mohu upřímně doporučit, přístroj lze i poslat poštou. Více na stránách: www.photohelp.cz

bronica s2

Přečteno: 7719x

Komentář

 
Nejdříve zvolte "Náhled" a až ve druhém kroku odešlete Váš komentář!

Formátování příspěvku pomocí Textile:

_kurzíva_
*tučné*

Odkaz:
"link text":http://link.com/

Obrázek:
!http://image.url!

Gimp - tutoriály

Praktické tutoriály a návody pro open source bitmapový editor Gimp (alternativa ke komerčnímu Adobe Photoshop).

Modeling

Nabídka modelingového focení v Plzni (portrét, glamour, akt - výhradně černobílá fotografie).
Spolupráce formou TFP.